Pedagógiai program
- Bevezető
- Iskola a gyermekekért – pedagógiai programunk magyar nyelven
- Iskola a gyermekekért – pedagógiai programunk szlovák nyelven
- Az iskola tanulóinak értékelési rendszere
- Alsó tagozatos oktatási tartalom és követelményrendszer – ISCED 1
- Felső tagozatos oktatási tartalom és követelményrendszer – ISCED 2
Iskola a gyermekekért – pedagógiai programunk magyar nyelven
Iskola a gyermekekért
“A legtöbb, mit gyermekeinknek adhatunk: gyökerek és szárnyak.”
(Goethe)
Iskolánk küldetése nemcsak az ismeretek átadásában rejlik, hanem gyermekeink személyiségének formálásában, az életre való felkészítésükben is. Képességeiket valamennyi tantárgyon belül fejlesztjük, biztosítva számukra, hogy azok készségekké alakuljanak. Az alsó tagozaton az alapismereteket és az alapkészségeket sajátítják el a tanulók. Az egészséges nemzeti öntudaton túl egészséges életmódra is neveljük őket. A felső tagozaton az oktatás az alsó tagozat munkájára épül, s az ott megszerzett ismereteket és készségeket bővíti, fejleszti tovább. Iskolánk nemcsak a fő tantárgyak oktatásában ér el kitűnő eredményeket, hanem a szilárd alapozásban is, így biztosítva végzős tanulóink számára nemcsak a választott középiskolákba való bejutás lehetőségét, hanem az eredményes továbbtanulást is.
Az iskolánkban folyó oktató-nevelő munka célkitűzéseit, feladatait és tartalmát az iskola pedagógiai programja tartalmazza.
Céljaink az ismeretszerzés területén és azok megvalósulása:
- Tanulóink időszerű és a gyakorlati életben hasznosítható ismeretekkel való felvértezése
- A tanulók képességeinek feltárása, készségeinek fejlesztése az élményszerű tanulás folyamatában (IKT eszközök használata, projektmunkák készítése, az együttműködési és kommunikációs készség fejlesztése a különféle rendezvények, háziversenyek és vetélkedők során)
- Az egyéni képességek fejlesztése és a különböző tanulmányi, tantárgyi, művészeti és sportversenyekre való felkészítése (kiemelkedő eredményeket érünk el a különböző versenyeken, megmérettetéseken)
- Tanulóink tehetségének kibontakoztatása az iskolánkban folyó sokrétű szakköri foglalkozásokon (lehetőséget adunk a sokrétű fejlődésre, tanulásra nemcsak a tantárgyi szakkörök, hanem a különféle készségeket fejlesztő foglalkozások során – ebben a tanévben mintegy 20 különböző szakköri foglalkozást kínálunk tanulóinknak)
- Az anyanyelvoktatás mellett a szlovák nyelv és angol nyelv színvonalas oktatása (az értő olvasás játékos fejlesztése, szakköri tevékenység, az anyanyelvi oktatás támogatása a 2., 3., 4.évfolyamban, az angolnyelv-órák számának emelése az 5. és 9.évfolyamban).
- A természettudományi tantárgyak kimagasló szintű oktatása (a matematikaórák számának növelése az 5., 6., 7., 8. évfolyamban, valamint a fizikaóra számának növelése a 9. évfolyamban a minisztérium által szabadon felhasználható egy órával).
- Emelt szintű tananyaggal dolgozó osztály működtetése a felső tagozaton. Az emelt szintű tananyaggal dolgozó osztályt azzal a céllal hoztuk létre iskolánkon, hogy az átlagon felüli képességekkel rendelkező tanulók tudását elmélyítsük, készségeiket magasabb szinten fejlesszük, s látókörüket egyre szélesítsük. Törekszünk a tanulók természetes érdeklődésének és motivációjának megtartására, ösztönözve őket az egész életen át tartó tanulásra. Az emelt szintű tananyaggal dolgozó osztályba az az alsó tagozatos tanuló nyerhet felvételt, akinek a törvényes képviselője a felvételt kérvényezi, az osztályfőnök pedig az alsó tagozatos eredmények alapján ezt támogatja.
Céljaink a tanulók harmonikusan fejlődő személyiségének formálása területén:
- Testileg és szellemileg kiegyensúlyozott, egészséges, harmonikusan fejlett személyiség kialakítása.
- A kommunikációs készségek fejlesztésére.
- Fejleszteni a tanulók érzelmi intelligenciáját, toleranciakészségét, kreativitását, problémamegoldó-készségét, csapatmunkában való együttműködő-képességét, felelősségérzetét és egészséges öntudatát.
- A tanulók önértékelésének és empátiájának kialakítása, fejlesztése.
- A tanulók mozgásigényének kielégítése.
- Tudatosítani tanulóinkkal a természet és életkörnyezetünk védelmének fontosságát.
- Iskolánk mottójának szellemében megőrizni nemzeti hagyományainkat.
Iskolánk arculata:
- A tanulás és tudás fontosságát hirdetjük:
- tanulóink biztos alapokkal felvértezve léphetnek tovább az általuk választott középiskolába,
- kilencedikes tanulóink évről évre szinte 100%-os sikerrel nyernek felvételt az általuk választott gimnáziumokba, szakközépiskolákba, ill. szaktanintézetekbe.
- Kiváló képességű és szorgalmas tanulóink a felső tagozaton emelt szintű oktatásban részesülnek.
- Tanulóink tehetségének kibontakoztatását szolgálja az iskolánkon folyó sokrétű érdekköri tevékenység, szakköri foglalkozás. Igyekszünk felismerni a tanulókban rejlő rendkívüli képességeket és azokat hatékonyan fejleszteni tehetséggondozással. Több éve birtokoljuk a nyitrai kerület legeredményesebb magyar alapiskolája címet.
- Nagy hangsúlyt fektetünk a tanulók kommunikációs valamint szövegértés készségének fejlesztésére (DEMO – dobj el mindent és olvass, iskolai diákkönyvtárak, diákújság szerkesztése – Üstökös). Célunk ezzel, hogy az ismeretszerzés folyamata öröm és ne teher legyen tanulóink számára.
- Iskolánk mottójának szellemében a hagyományok tisztelete és a hagyományőrzés fontos szerepet kapnak a különféle rendezvényeink, programjaink összeállításában, szervezésében, melyekkel erősítjük tanulóink nemzeti öntudatát (népmese napja, ünnepvárók, farsang, Tarka délután)
- Tudatában vagyunk, hogy a mai gyermekeknek rendkívül nagy a mozgásigényük, ezért kiemelkedő helyet kapott iskolánkon a mozgás, a sport szeretete és fontossága. Igyekszünk minél több lehetőséget biztosítani a szabadban eltöltött mozgásra, az évszakoknak megfelelően szervezett rendezvényeink során (erdei iskola, sítábor, nyári tábor, fürge napközi, természetjárás, sportjátékok a szabadban, szánkózás, korcsolyázás).
- Fontosnak tartjuk az egészséges életmódra és táplálkozásra nevelést, melyekre különféle rendezvényeink során hívjuk fel a figyelmet – Egészségnap, Sportnap.
- Célunk a környezettudatosságra és a természet védelmére való nevelés (Föld napja, papírgyűjtés, szakköri tevékenységek, közösségi kert, „pihenősziget“).
- Iskolánkon már hagyománnyá vált a Sulikóstolgató és Játszóház nevű rendezvényeink megszervezése, melyeken sokszínű foglalkozásokat kínálunk leendő elsőseinknek. Ezzel szeretnénk megkönnyíteni számukra az átmenetet az óvodából az iskolába.
Célunk az egészséges, sokoldalúan fejlett, alapos ismeretekkel rendelkező tanulók nevelése, akik mindenkor sikerrel veszik a gyakorlati élet által támasztott akadályokat.
Szlávik Tímea
Tóth Ilona