Magyar nyelv
Tantárgy bemutatása
Anyanyelvünk sokoldalú ismerete minden más ismeretszerzésnek az alapja. Eszköz az értékek közvetítéséhez, társas kapcsolataink alakításához, az önkifejezéshez, önmagunk és mások jobb megértéséhez, gondolkodásunk formálódásához. Az anyanyelv alapos ismerete a sikeres tanulás elsődleges feltétele.
Iskolánkban a magyar nyelv és irodalom oktatása az Állami oktatási program, illetve intézményünk Iskola a gyermekekért iskolaprogramja alapján zajlik. Alapvető feladatunknak tekintjük az anyanyelvi kompetenica fejlesztését, a szóbeli és írásbeli kommunikáció készségének fejlesztését.
A Nyelvi kommunikáció terén a tanulók olyan képességeket, készségeket, tudást szereznek, amelyek elengedhetetlenek a választékos magyarnyelv-használat elsajátításához. Nyelvtani, helyesírási alapismereteket kapnak, amelyeket később a gyakorlatban alkalmaznak.
A Kommunikáció és fogalmazás terén a tanulók elsajátítják a nyelvi információk befogadásának és értelmezésének módszereit, olvasott vagy hallott szöveg feldolgozását, elbeszélését, illetve önálló szöveg alkotásának módszereit.
A magyar irodalom ismerete egy olyan kapocs, ami összeköt minket a múlttal, s utat mutat a jövőbe. Értékmegőrző szerepe vitathatatlan, kulturális önazonosságunk megőrzésének kulcsaként tekintünk rá. Az irodalmi oktatás terén az alapiskola felső tagozatán a tanulók irodalmi szemelvények által ismerkednek az irodalommal, az irodalmi műnemekkel és műfajokkal, az irodalmi mű felépítésével, az irodalmi szöveg stíluseszközeivel, továbbá ismereteket szereznek a szerzők életrajzi vonatkozásairól. Megtanulják megérteni a szerző művészi szándékát, és megfogalmazni saját véleményüket az elolvasott műről.