• Kémia

          • Tantárgy bemutatása

          •              A kémia az a természettudomány, amely a természet élettelen anyagainak megismerésével foglalkozik.

                        Hogyan is ismerjük meg az élettelen természetet? Tanulóink, az alapiskola felső tagozatának 7. évfolyamában találkoznak először ezzel a tantárggyal. Ekkor még játékosan a környezeti- és az általános kémia alapjait ismerik meg és sajátítják el. Megtanulnak kémiai alapfogalmakat, megismerik a természet alapvető élettelen összetevőit, azok tulajdonságait, folyamatait és felhasználásukat. A megszerzett tudásra építjük a sokkal konkrétabb kémiát a 8. évfolyamban, amikor már szervetlen kémiával foglalkozunk. A szervetlen kémia alapját a periódusos táblázat elemeinek, s azok vegyületeinek megismerése képezi. A vegyjelek megtanulásával már hetedikben előkészítjük a „terepet˝ a nyolcadikos tananyag könnyebb befogadására. Kilencedikben a kémiai ismereteink bővítését a szerves kémia elsajátításával folytatjuk. Az első félév a kémiai számítások és szerves kémia alapjainak befogadásával telik, majd a második félévben „belekóstolunk“ a biokémiába és a mindennapok kémiájába. Az egyes témaköröket laboratóriumi munkák színesítik.

            Bár a kémia egy viszonylag fiatal természettudomány, fejlődése és tudásanyaga napról napra bővül, s a mi feladatunk, hogy ennek a hatalmas tudásanyagnak minél nagyobb részét elsajátíttassuk, hogy tanulóink a megszerzett alapos ismeretekre építeni tudjanak, s alkalmazni tudják ismereteiket az élet különböző területein.

             

            Projekttémák

            A projektmunkák témája szorosan kapcsolódik az adott évfolyam tananyagához, az applikált kémiai ismeretekhez, illetve napjaink globális környezetvédelmi kérdéseihez.

              Podlupszki Tímea