Szlovák nyelv
Versenyek
Dobré slovo
A szavalóversenyre való felkészítésünk célja, hogy fejlesszük diákjaink szókincsét, nyelvi és kommunikációs készségét, megszerettessük velük egy másik nép irodalmát és kultúráját, valamint szereplési lehetőséget adjunk azoknak a tanulóknak, akik szívesen szerepelnek nagyközönség előtt.
Poznaj slovenskú reč
A Poznaj slovenskú reč nevű szlovák nyelvi versenybe a 8. és 9. évfolyamosok kapcsolódhatnak be. Az iskolai forduló két legsikeresebb versenyzője lép tovább a járási fordulóba, ahonnan a járás három legeredményesebb versenyzője jut a kerületi versenybe.
A verseny céljai közé tartozik a tanulók önálló alkotó munkára nevelése, a szlovák nyelv iránti érdeklődés felkeltése, elméleti és gyakorlati ismeretek szerzése, kommunikációs készségek fejlesztése, magabiztos fellépés kialakítása. A tanulóknak a következő feladatokat kell megoldaniuk: szövegolvasás; szövegalkotás és annak szóbeli tolmácsolása; egy felolvasott szöveg szóbeli visszaadása; szövegalkotás megadott szavak felhasználásával.
A verseny folyamán a bírálóbizottság értékeli többek között a helyes kiejtést, szövegértést, a szókincshasználatot, a nyelvi eszközök megfelelő alkalmazását, a helyes artikulációt, pontosságot, kreativitást.
Eugen Pauliny Szlovák Helyesírási Verseny
Fontosnak tartjuk, hogy tanulóink írásban is minél tökéletesebben tudjanak megnyilvánulni. A 7. és 8. évfolyam számára ezért hirdetjük meg minden tanévben a helyesírási versenyt. A versenyfeladatok a 7.-es tananyagot tartalmazzák. A hetedikeseknek a rövidtávú memóriájukat, a nyolcadikosoknak a hosszútávút kell mozgósítaniuk.
Jazyk a hra
A Jazyk a hra csapatversenyben a 6. évfolyam tanulói versenyeznek. A tanulók - négyen-öten - csapatokban dolgoznak. Játékos feladatok várnak rájuk, rímet faragnak, rejtvényt fejtenek, vásárolnak, helyesírási feladatot oldanak. A sikeres eredményhez jó összmunka és egyetértés szükséges.
Hovor hravo
A 7. évfolyamban megrendezett szlovák nyelvi kommunikációs verseny célja a szókincs bővítése, az önkifejezés és a beszédkészség fejlesztése. A tanulópárok három fordulóban mérik össze tudásukat. Az egyes fordulókban a tanulók megadott szavak és képek felhasználásával, saját képzelőerejük segítségével történetet és párbeszédet írnak, majd előadják azokat. Oda kell figyelniük a kérdések helyes alkotására is.
Búzás Zsuzsanna