• Matematika

•          A matematikatanításban fontos szerepe van az új ismeretek és a gyakorlatiasság kialakításának. Fejleszteni kell a logikus és kritikus gondolkodást, a képességet, hogy a tanuló tudjon kommunikálni, érvelni, együttműködni a probléma megoldása során. Feladatunk a tudásuk, képességeik, állásfoglalásuk fejlesztése, hogy egyszerű téziseket tudjanak megfogalmazni, állításaikat tudják igazolni, értsék az utasításokat, tudjanak különböző szövegekkel, táblázatokkal, grafikonokkal, halmazokkal dolgozni, térben és síkban tájékozódni.

Célunk, hogy tanulóink helyesen használják a szakkifejezéseket, fejlesszék az értő olvasás készségét, számadatokat tartalmazó szövegből ki tudják emelni a lényeget, megtalálják az összefüggéseket. Úgy irányítjuk őket, hogy felfedezzék a matematika és a realitás közti kapcsolatot, hogy bízzanak saját képességeikben és lehetőségeikben.

Az alábbi témakörökkel foglalkozunk:

• számok, változók, számtani műveletek

Az első témakörben a természetes számok, tizedes számok, törtek és az egész számok megismerése a tananyag. A tanulók elsajátítják a számtani műveletek algoritmusát az adott számhalmazon belül. E témakör része még az egyenletek, egyenlőtlenségek megoldása, változókkal való műveletek.

• összefüggések, függvények, táblázatok, diagramok

A második témakörben a tanulók felfedezik a számtani és térbeli összefüggéseket, megismerkednek a matematikai és fizikai mennyiségek változóival táblázatok, grafikonok és diagramok formájában.

• geometria és mérés

A harmadik témakörben a tanulók megismerkednek az alapvető geometriai alakzatokkal, vizsgálják, felfedezik tulajdonságaikat. Becsléssel, méréssel és számítással szögeket, hosszúságokat, felszínt és térfogatot határoznak meg. A valós élettel kapcsolatos síkbeli és térbeli feladatokat oldanak meg. Fontos szerepe van a térlátásnak.

• kombinatorika, valószínűségszámítás, statisztika

Ebben a témakörben az adatokat, elemeket rendszerezik, meghatározzák a lehetőségek számát, az eseményekből grafikonokat, diagramokat, táblázatokat készítenek, megértik a mindennapi statisztikai fogalmakat.

• logika, bizonyítások, indoklások

Az utolsó témakörben fejlődik a tanulók azon készsége, hogy logikusan érvelnek, bizonyítanak, indokolnak, következtetést vonnak le, megtalálják a hibás következtetéseket, pontosan, érthetően alkotnak kérdéseket.